OpenEuroLLM, een initiatief voor een Europees LLM, moet een opensource alternatief bieden voor grote modellen die de afgelopen tijd door met name Amerikaanse techbedrijven zoals OpenAI zijn opgezet.
Het OpenEuroLLM project is op 1 februari gestart en heeft als doel om de economische en digitale soevereiniteit van Europa te verbeteren. Het nieuwe Europese LLM moet met alle dertig Europese talen kunnen werken en is een basis voor verdere, eventueel industriespecifieke toepassingen.
Aan OpenEuroLLM werken een verschillende Europese universiteiten en bedrijven mee, waaronder de TU Eindhoven. Het project wordt geleid door de Karelsuniversiteit (Praag). SURF in Utrecht, het Supercomputing Center in Barcelona en het CSC in Finland zorgen voor rekenkracht. Het programma heeft een financiële injectie van 56 miljoen dollar toegezegd gekregen vanuit de EU. (OpenEuroLLM)