Lokale vakbonden gaan door met het afsluiten van overeenkomsten met TP, terwijl het bedrijf zelf eerder dit jaar aankondigde niet voornemens is de wereldwijde overeenkomst met de internationale federatie van vakbonden te verlengen.
Begin deze maand sloten COWU-K, de bij UNI aangesloten Communication Workers Union of Kenya, en TP de allereerste in de Keniaanse digitale en technologiesector. Met de overeenkomst, getekend op 2 september, wordt COWU-K erkend als de formele vertegenwoordigende vakbond van zo’n 2.000 werknemers bij de Keniaanse vestigingen van TP. In dezelfde periode hebben contactcentermedewerkers bij TP in Colombia hun collectieve overeenkomst met TP met nog eens twee jaar verlengd. TP in Colombia telt 45.000 medewerkers.
Volgens UNI Global Union laten overeenkomsten als deze zien hoe de wereldwijde overeenkomst tussen UNI Global Union en TP een belangrijk instrument is voor werknemers om hun rechten te versterken en voor het bedrijf om effectief invulling te geven aan due diligence op het gebied van mensenrechten. Die wereldwijde overeenkomst werd in december 2022 getekend en ging onder meer over het recht van een half miljoen TP-medewerkers om zich te organiseren en collectief te onderhandelen.
Niet verlengen
TP heeft begin augustus aangekondigd de overeenkomst uit 2022 met UNI Global Union niet te verlengen. Die overeenkomst liep in mei dit jaar af. In plaats daarvan tuigt het bedrijf interne employee forums op.
UNI Global Union doet nu opnieuw een beroep op TP om die overeenkomst wel te verlengen. In een toelichting op vragen van Ziptone stelt de internationale federatie van vakbonden dat de koepelovereenkomst van 2022 het bedrijf verplichtte het bedrijf om neutraal te blijven en vakbonden toegang tot de werkvloer te geven. “Daar hebben werknemers in Kenia en Colombia gebruik van gemaakt om zich te organiseren en erkenning voor hun vakbond af te dwingen. Beide successen komen voort uit werk dat is verzet toen de overeenkomst nog van kracht was,” aldus een woordvoerder van UNI tegen Ziptone. Met andere woorden, die wereldwijde overeenkomst opent de deur naar onderhandelingen op nationaal niveau.
Lastiger
“Maar als je uitzoomt: het ontbreken van een wereldwijde overeenkomst maakt het lastiger om te borgen dat die nationale afspraken standhouden,” aldus de woordvoerder van UNI. “In landen met zwakke arbeidswetgeving of landen waar nog geen vakbonden zijn, is er geen legitiem alternatief voor wat de overeenkomst regelt. Voor een bedrijf met een groot personeelsbestand dat geconcentreerd zit in hoogrisicolanden helpt de overeenkomst om die risico’s te beheersen en te voldoen aan zijn verplichtingen op het gebied van due diligence rond mensenrechten.”
Eerder stuurde UNI al een brief aan de grootste investeerders achter TP, met de waarschuwing dat het bedrijf grotere governance- en reputatierisico’s loopt als het afstapt van een wereldwijde overeenkomst die de rechten van werknemers in al zijn vestigingen vastlegt.
Volgens TP is de wereldwijde raamovereenkomst met UNI Global Union geen vervanging van de afspraken die TP met lokale vakbonden heeft. “Zoals we in onze halfjaarcijfers over 2026 hebben aangegeven, bevestigt TP niet alleen opnieuw de toezegging om bestaande afspraken met lokale vakbonden na te komen, maar ook om waar passend nieuwe afspraken aan te gaan,” zegt TP tegen Ziptone. Daarbij verwijst het bedrijf naar het opzetten van ‘Global Employee Forums’ voor eind 2026, waarin werknemersvertegenwoordigers uit de belangrijkste markten wereldwijd samenkomen onder toezicht van de Sustainability Committee van de Raad van Bestuur.
Adviserend mandaat
“Deze forums krijgen een adviserend mandaat om de arbeidspraktijk te monitoren.” Daarbij zegt het bedrijf vast te houden aan dezelfde kernprincipes die leidend waren in de samenwerking met UNI Global Union: de fundamentele verdragen van de Internationale Arbeidsorganisatie, vrijheid van vakvereniging en het recht op collectieve onderhandeling, de OESO-richtlijnen voor multinationale ondernemingen en TP’s eigen ethische code en mensenrechtenbeleid. “Hiermee bouwen we voort op een al sterke staat van dienst: vijf jaar op rij erkenning als een van de World’s Best Workplaces door Great Place to Work en Fortune, gezondheids- en veiligheidscommissies in meer dan 80 procent van de entiteiten, en substantiële investeringen in de ontwikkeling van medewerkers,” aldus TP.
(Ziptone)
Featured, Human Resources



