Minister Karremans van Economische Zaken gaat in kaart brengen hoe hij agressieve huis-aan-huisverkoop zoveel mogelijk kan beperken. Aanleiding zijn colportagepraktijken van het Zeeuwse telecombedrijf Delta.
Kamerlid Jimmy Dijk (SP) heeft minister Karremans bevraagd over de agressieve en misleidende deurverkoop rond DELTA Fiber en colportagepraktijken.
In een schriftelijke beantwoording erkent Karremans dat het probleem niet op zichzelf staat: ACM en Consumentenbond krijgen al jaren aanhoudend klachten over deurverkoop in sectoren als energie, loterijen en telecom. Karremans wil agressieve huis-aan-huisverkoop zoveel mogelijk terugdringen.
Karremans benadrukt dat kwetsbare consumenten, zoals ouderen of mensen die moeilijk “nee” zeggen, extra risico lopen. Daarom werkt het kabinet aan invoering van een afkoelperiode van drie werkdagen waarin de verkoper geen contact mag opnemen met de klant. Voor dit wetsvoorstel is in de tweede helft van 2025 een internetconsultatie georganiseerd en de reacties daarop worden momenteel verwerkt; verwerking van de reacties loopt nog.
Karremans heeft gezegd opties in kaart te willen brengen om ongevraagde commerciële deurverkoop landelijk en lokaal verder te beperken, met ruimte voor goede doelen en kleinschalige initiatieven. Een volledig verbod op colportage is volgens hem nu niet mogelijk door Europees recht, maar hij wil in Brussel pleiten voor meer nationale ruimte om colportage sectoraal of geheel te kunnen verbieden.
Consumenten ervaren deurverkoop veelal negatief: een ACM-onderzoek uit 2022 noemt 45% negatieve ervaringen en slechts 9% (zeer) positief; onderzoek van de Consumentenbond (2025, 7.500 panelleden) laat zien dat 92% zich stoort aan deurverkoop en dat 63% ondanks een bel-niet-aan-sticker toch verkopers aan de deur kreeg.
Consumenten hebben op dit moment 14 dagen bedenktijd en verkopers moeten daarover vóór het sluiten van de overeenkomst informeren. Als dat niet gebeurt, kan de bedenktijd worden verlengd tot maximaal 12 maanden. Contracten die tot stand komen via oneerlijke handelspraktijken (bijvoorbeeld agressie, onwaarheden, of het negeren van stickers) kunnen worden vernietigd. Deze regels gelden sectorbreed. Aanvullend is er zelfregulering via de Code Fieldmarketing (Reclame Code Commissie): stickers en andere duidelijke “geen verkoop”-uitingen moeten worden gerespecteerd. Klachten kunnen bij de ACM worden gemeld, die handhavend kan optreden, maar de ACM bepaalt zelf prioriteiten. (Tweede Kamer)
Customer Experience



