Belgen maken zich zorgen over impact van AI op klantcontactbaan

by Ziptone

Belgen maken zich zorgen over impact van AI op klantcontactbaan

by Ziptone

by Ziptone

impactUit nieuw onderzoek van Intelligence Group blijkt dat Belgische werknemers meer dan Nederlanders zich zorgen maken over de impact van AI op hun baan. Ze denken ook eerder hun baan te verliezen. Klantcontact scoort hoog qua zorgen en qua impact.

 

Een op de vijf Belgen maakt zich (zeer) veel zorgen dat AI binnen vijf jaar een groot deel van hun baan overneemt. Als het gaat om de impact op het werk, is die naar verwachting het grootst bij banen in de land- en tuinbouw, gevolgd door design, communicatie & PR, callcenters en administratieve functies. Meer dan een derde van hun werk kan vandaag de dag al door artificiële intelligentie of robots worden overgenomen, denken de werkende Belgen. Dat blijkt uit het rapport Een AI-impactanalyse op beroepen en sectoren in België van Intelligence Group.

Vooral onder jongeren worden in België de effecten van AI duidelijker gevoeld dan in Nederland. Terwijl het Nederlands landelijk gemiddelde op 32% ligt, zien Belgische 30-minners een derde minder AI-impact op hun werk dan hun Nederlandse leeftijdsgenoten, en zij maken zich ook veel minder zorgen over baanverlies (13% versus 32% in België). In Nederland ervaart vooral de middengroep van 30- tot 50-jarigen de meeste veranderingen door AI.

Hoge doorloopsnelheid in klantcontact

Bij werkenden in callcenters of klantenservice zijn de zorgen aanzienlijk, aldus het rapport. De reden is evident: chatbots en geautomatiseerde antwoordsystemen nemen op grote schaal eerstelijnsvragen over. De overgebleven jobs zullen zich richten op complexe, empathie vereisende escalaties die AI (nog) niet aan kan. Tegelijkertijd is het ook een beroepsgroep met een hoge doorloopsnelheid en mobiliteit naar andere beroepsgroepen. De impact op de beroepsgroep is derhalve groot, maar de mensen zijn courant en kunnen makkelijk hun weg vinden in andere beroepen, aldus Intelligence Group.

impact

Bron: Een AI-impactanalyse op beroepen en sectoren in België, Intelligence Group

Ook vanuit het perspectief van sectoren scoren persoonlijke/overige dienstverlening en groot- en detailhandel hoog als het gaat om de impact van AI. Ze delen een derde plaats in de ranking, maar staan daar om verschillende redenen. Bij persoonlijke dienstverlening zijn vooral de omliggende processen (planning, marketing, administratie) vatbaar voor AI. In de groot- en detailhandel ligt de impact bij voorraadoptimalisatie, dynamische prijsstelling, gepersonaliseerde aanbevelingen en geautomatiseerde klantenservice.

Het onderzoek is gebaseerd op een enquête onder bijna 2.500 werkenden en werkzoekenden in België.

(Intelligence Group)

Follow by Email
Facebook
X (Twitter)
Whatsapp
LinkedIn
Share

Ook interessant

Featured, Human Resources

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Top